• Bóg, Honor, Ojczyzna.

    Rok 2018 to nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości. To także sto lat od udanego zrywu w Wielkopolsce, jednego z niewielu zwycięskich powstań w polskiej historii.
    Był to bohaterski wkład Wielkopolan w odzyskanie wolnej Polski. 27. grudnia 1918 roku Wielkopolanie chwycili za broń i po trwających 52 dni walkach doprowadzili do przyłączenia ziem wielkopolskich do terytorium Rzeczypospolitej.
    W naszej Szkole rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to zawsze święto Patrona. Jesteśmy Szkołą, w której zawsze były i są szanowane podstawowe wartości „Bóg, honor, ojczyzna i pamięć”.
    Dyrektor Szkoły Pani Barbara Szymanowska przedstawiła związek Szkoły z Powstaniem Wielkopolskim. Przypomniała postać Powstańca, kierownika jankowskiej szkoły, Pana Władysława Hoffmana oraz Jana Pietrzaka, którego żona przywiozła do Szkolnej Izby Pamięci sztandar powstańczy oraz cenne pamiątki po zmarłym mężu.
    Ważne daty w historii Szkoły
    -1815 – powstanie Szkoły w Jankowie Przygodzkim,
    -1856 – budowa ówczesnego budynku Szkoły tzn. budynku obecnego Przedszkola,
    -1907 – strajk dzieci miejscowej szkoły przeciwko germanizacji. Rodzice prosili, aby nauka religii i pacierza odbywała się w języku polskim, dzieci były bite, codziennie 2 godziny po lekcjach przebywały w areszcie. Zmarł pobity uczeń Antoni Kempiński,
    -1954 – oddanie do użytku obecnego budynku szkolnego,
    -1978 – powstała Szkolna Izba Pamięci /40 lat temu/,
    -1988 – nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich Szkole Podstawowej i odsłonięcie obelisku przed budynkiem Szkoły / 30 lat temu/. Dyrektorem Szkoły była wtedy Pani Genowefa Świerczyk,
    – 2010 – nadanie imienia dla Gimnazjum oraz ufundowanie sztandaru Szkoły,
    -1999 – utworzenie Gimnazjum, a rok 2019 to całkowite jego wygaszenie,
    -2018r – odnowienie terenu wokół obelisku / na 100 lecie wybuchu Powstania/.
    Byśmy nigdy nie zapomnieli o swojej tożsamości narodowej. Rok 1918 był dla narodu polskiego okresem radosnego entuzjazmu. Jesteśmy pokoleniem urodzonym i wychowanym w wolnej Ojczyźnie, pamiętajmy o tym. Dzisiaj patriotyzm, to inne obowiązki, które jednak nie niosą z sobą cierpienia, które było udziałem wielu pokoleń.
    Na cmentarzu w Jankowie Przygodzkim pochowanych jest 21 Powstańców Wielkopolskich: Jan Ciupczak, Jan Grzelak, Franciszek Kucharski, Walenty Maleszka, Idzi Mazurek, Jan Mendera, Stanisław Mendera, Tomasz Modrzyński, Leon Nadstawek, Michał Nadstawek, Teodor Nowacki, Józef Nowak, Jan Pacyna, Wojciech Pacyna, Ludwik Paszkowski, Józef Perz, Józef Płaczek, Franciszek Skarbecki , Ludwik Sójka, Wojciech Świtoń, Józef Zydorek.
    Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Janina Wojtasiak wręczyli rodzinom Powstańców medaliony z napisem Powstaniec Wielkopolski, które będą umieszczone na grobach.
    W hołdzie tym, którzy walczyli i ponieśli najwyższą cenę naszej wolności, młodzież szkolna wspólnie z zespołem Kosynierzy oraz chórem Świętego Józefa przygotowała piękny patriotyczny program artystyczny. Przy obelisku Pan Marcin Borecki w asyście uczniowskiej kompanii honorowej odczytał uroczyście apel poległych.
    W intencji Ojczyzny oraz poległych ks. Eugeniusz Meksa odprawił Mszę Św.
    Uroczystość odbyła się z udziałem lokalnych władz, delegacji, pocztów sztandarowych, kombatantów, młodzieży szkolnej i mieszkańców.Młodzież do występu przygotowali: p. Artur Hyla / autor scenariusza/,p. Jolanta Marszał, p. Albin Bednarczyk oraz p. Gerard Czaja Scenografię wykonała p. Hanna Jankowiak.

    Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content