• Czcimy pamięć Powstańców Wielkopolskich

  W Jankowie Przygodzkim czczenie pamięci Powstańców Wielkopolskich uważamy za obowiązek. W 1978r. powstała Izba Pamięci Narodowej oraz obelisk poświęcony Powstańcom, w 1988r. nadano Szkole Podstawowej, a w 2010r.

  Gimnazjum imię: „Powstańców Wielkopolskich”. Z tej okazji, z inicjatywy dyrektora szkoły Pani Barbary Szymanowskiej w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta Msza św. odprawiona przez Ks. Proboszcza Rafała Kowalskiego z udziałem Chóru św. Józefa pod kierownictwem Pani Jadwigi Smok, po niej składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod obeliskiem i na zakończenie prezentacja przedstawiająca wydarzenia z tamtych lat. W uroczystości uczestniczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski, radny Sejmiku Wielkopolskiego Pan Andrzej Pichet oraz Pan Krzysztof Rasiak Wójt Gminy Przygodzice, Pani Lucyna Koczorowska – Wicewójt, Pan Dariusz Kryś –Sekretarz Gminy, Wiceprzewodniczący RG- Pan Wiesław Witek oraz radni Pan Krystian Piasecki i Narcyz Perz. Obecne były również delegacje OSP, PSL, Kółka Rolniczego, KGW, Rady Sołeckiej z Jankowa P. oraz Topoli Wielkiej z Panem Tomaszem Zawadą oraz Aleksandrem Pietrzakiem. Wśród wielu pocztów sztandarowych był również sztandar powstańczy, znajdujący się w Izbie Pamięci, jako najcenniejsza pamiątka.
  Chcielibyśmy by wdzięczna pamięć była w świadomości wszystkich Polaków. Dziękujemy wszystkim za udział w tej uroczystości oraz złożone kwiaty i zapalone znicze. Wolność i niepodległość zawdzięczamy naszym dziadkom i pradziadkom.

  Powstanie Wielkopolskie było wielkim zwycięstwem i pragnieniem Wielkopolski do bycia częścią Polski. W tym roku po raz pierwszy był obchodzony Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Powstanie i powstańcy wielkopolscy bili się nie tylko o Wielkopolskę, ale bili się przede wszystkim o Polskę, dlatego jest to bardzo ważny ślad w polskiej pamięci narodowej.
  Pośrednią przyczyną wybuchu powstania wielkopolskiego było pragnienie mieszkańców – nie tylko Poznania, ale też całej Wielkopolski do bycia częścią odradzającej się II Rzeczpospolitej.
  Jednym z elementów, który zdecydował o sukcesie Wielkopolan był przede wszystkim wielkopolski pozytywizm i praca o zachowanie polskości jeszcze w XIX i na początku XX wieku.
  Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Działania powstańcze objęły teren liczący około 25 tysięcy km kw., na którym żyły prawie 2 mln ludności. W szczytowym momencie walk armia powstańcza liczyła 72 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy. Dowódcami zrywu byli – generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 roku – generał Józef Dowbor-Muśnicki.
  Ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to akt sprawiedliwości dziejowej.
  Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

  Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content