• Młodzi głosują

„Młodzi głosują” w naszej szkole

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji „Młodzi głosują” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:
    •umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
    •dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów – materiały, infografiki, scenariusze lekcji;
    •zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Do akcji przystąpiły 4 uczennice z klasy 8: Julia Wnuk, Dominika Zarzycka, Natalia Zielińska oraz Jagoda Pacyna. Opiekę nad grupą sprawowały 2 nauczycielki: pani Magda Frąszczak i pani Aleksandra Chlasta – Górna.

W ramach akcji w naszej szkole zostały zorganizowane prawybory. 08.10.2019 uczniowie klas 6-8 mogli oddać głos na wybraną partię polityczną. W wyborach wzięło udział 81,8 % uczniów.
    Wyniki wyborów były następujące:
    Polskie Stronnictwo Ludowe: 15,27%
    Prawo i Sprawiedliwość: 55,55%
    Sojusz Lewicy Demokratycznej: 4,16%
    Konfederacja Wolność i Niepodległość: 1,38%
    Koalicja Obywatelska PO, .N i PL.Zielony: 15,27%
    Prawica: 1,38%
    Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy: 1,38%
    głosy nieważne: 3%

Warto wspomnieć, że nasza szkoła jako jedyna w gminie Przygodzice realizowała akcję „Młodzi głosują”.(Mat opracowała A.Chlasta – Górna)