• Wycieczka do Biskupina

    Festyn Archeologiczny w Biskupinie wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Tym razem wyjazd przypadł na słoneczny dzień 18 września 2023 roku. Klasy, które wzięły udział w wycieczce to: piąta, szósta, siódma i ósma. Opiekę sprawowali: p. Katarzyna Bella, p. Adam Kalina, p. Artur Hyla oraz p. Martyna Binek, która obecnie w naszej szkole pełni praktyki studenckie.
    Naszą podróż w czasie rozpoczęliśmy już w Gąsawie, gdzie wsiedliśmy do wagoników kolejki wąskotorowej zaprzężonej w piękną lokomotywę i udaliśmy się w prawdziwą wyprawę w odległe czasy. Jak za pomocą czarodziejskiej różdżki pojazd ten zabrał nas w odległą krainę. Tegorocznym motywem przewodnim XXVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie była kultura Słowian zachodnich w okresie wczesnego średniowiecza – ,,My Słowianie’’. Poznaliśmy opowieści o życiu dawnych Słowian. Wysłuchaliśmy wierzeń naszych przodków, dowiedzieliśmy się jakie panowały różnice między życiem zamożnych, a ludnością zamieszkującą wsie. Zajrzeliśmy na targowisko z kramami wczesnośredniowiecznych kupców oraz do słowiańskiej kuchni. Posłuchaliśmy pieśni i opowieści inspirowanych kulturą dawnych Słowian. Podczas XXVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie były wyodrębnione i przedstawione cztery strefy: strefa ludności pospolitej – wioska piastowska, strefa zamożnych – obóz książęcy, kramy kupieckie oraz świątynia słowiańska, w której mogliśmy poznać tajniki wierzeń pierwszych Słowian.
    W czasie tegorocznego festynu oglądaliśmy specjalne inscenizacje, m.in. walki średniowiecznych wojów, dowiedzieliśmy się na czym polegał ,,krąg zdrady’’, sprzedaż luksusowych towarów na słowiańskim targowisku. Ponadto zajrzeliśmy do chat rzemieślników wczesnośredniowiecznych: kowala, garncarza, mincerza, tkaczki dowiedzieliśmy się czym jest dziegieć i jak się go wyrabia. Podczas festynu archeologicznego przeżyliśmy prawdziwą ucztę kulturalną, kulinarną, działały wszystkie zmysły, każdy z nas jak co roku, znalazł coś dla siebie.

    Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content