• Dziady.cz.2 Deski teatru w naszej szkole,kl.8 debiutuje

    Piękna inscenizacja w scenografii przygaszonych świateł, gdzie znakomitymi aktorami okazali się uczniowie klasy 8. Dziękujemy za niezwykłe przeżycie i świetną grę aktorską tak trudnego przedstawienia. Dziękujemy Rodzicom za przybycie , zaproszonym gościom za gromkie brawa. Panu Arturowi Hyli za przygotowanie całego przedstawienia. Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą młodzież.

    Mieszkańcy wsi gromadzą się, by świętować Dziady – uroczystość poświęconą duchom zmarłych. Obrzędom przewodniczy Guślarz, to on wydaje polecenia ludowi i przywołuje kolejne przebywające w czyśćcu duchy. Najpierw rozkazuje zgasić lampy, świece i zasłonić okna w kaplicy, tak, aby nie docierał tam nawet blask księżyca. W ciemnościach i ciszy, która zapadła („Ciemno wszędzie, głucho wszędzie”) wzywa „czyśćcowe duszeczki”, czyli dusze zmarłych, którzy za życia popełnili jakieś przewinienia i z tego powodu nie mogą zaznać wiecznego spoczynku. Zanim to się stanie muszą odpokutować swoje winy. W tym ma im pomóc obchodzony właśnie obrzęd Dziadów: To obchodzimy Dziady! Zstępujcie w święty przybytek; Jest jałmużna, są pacierze, I jedzenie, i napitek.

    Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content