• XXIV festyn archeologiczny w Biskupinie

    Tradycyjnie jak co roku nasza szkoła wybrała się do Biskupina na Festyn Archeologiczny. Tym razem wyjazd zaplanowany został na słoneczny dzień 20 września 2018 roku. Klasy które wzięły udział w wycieczce to: VI oraz III gimnazjum, opiekunami podczas wyjazdu byli: p. Katarzyna Kaźmierczak, p. Kamilla Mucha oraz p. Artur Hyla.
    Tegorocznym motywem przewodnim podczas XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie był handel w Europie na przestrzeni dziejów ,, ArcheoMarket, czyli od wymiany po stragany’’. W czasie imprezy mogliśmy się dowiedzieć jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli w tym ostatnim przypadku czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Dowiedzieliśmy się gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety i dlaczego nie zawsze postrzegane były za ujednolicony miernik płatności. Dowiedzieliśmy się również gdzie przebiegały ważne szlaki handlowe / te lokalne i te dalekosiężne/. Na festynie mogliśmy, niczym za pomocą wehikułu czasu odbyć podróż do przeszłości, posmakować wszystkimi zmysłami jak żyły ludy koczownicze oraz te, które prowadziły osiadły tryb życia.
    W czasie tegorocznego festynu oglądaliśmy specjalne inscenizacje, m.in. walki wojowników, rzymskie igrzyska gladiatorskie, sprzedaż luksusowych towarów na wczesnośredniowiecznym targowisku, zajrzeliśmy do ArcheoMarketu . Podobnie jak w latach poprzednich mogliśmy uczestniczyć w grach i zabawach przygotowanych przez organizatorów. Ponadto odbyły się ciekawe wykłady oraz koncerty muzyczne, których wysłuchaliśmy z zapartym tchem. Muzyka pobrzmiewa nam jeszcze do dziś.

    Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content