• XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie

    16 września 2022 roku uczniowie klas VI b, VII, VIII a i VIII b naszej szkoły wraz z wychowawcami p. Karoliną Hajdziony, p. Mirosławą Nowak i p. Arturem Hylą wybrali się do Biskupina by doświadczyć ,,żywej lekcji historii”.
    Tegoroczny XXVII Festyn Archeologiczny był poświęcony ,,Matce Naturze”. W trakcie festynu dowiedzieliśmy się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę. Obserwowaliśmy i podglądaliśmy w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce. Uczestniczyliśmy w procesie wytwarzania narzędzi epoki neolitu. Były one wykonywane m.in. z drewna; krzemienia, kości i poroża. Ponadto poznaliśmy techniki obróbki metali, wyrobu tkanin i ozdób. Dowiedzieliśmy się także jak nasi przodkowie Słowianie zdobywali pożywienie i czym się żywili.
    Festyn Archeologiczny to także pokazy i warsztaty nakukwe. Naukowcy z różnych dziedzin historycznych i przyrodniczych prezentowali metody badania flory i fauny z przeszłości. Dowiedzieliśmy się jaki wpływ miał człowiek na naturę i jak ją zmieniał na przestrzeni dziejów. Słuchaliśmy z zapartym tchem o wierzeniach związanych z siłami natury, o różnych obliczach natury oraz związanych z nimi rytuałach.

    Powiązane zdjęcia:

Comments are closed.
Skip to content